ترجمه
  • ثبت نام
کتاب آشنایی با روانشناسی ورزشی

عنوان کتاب: آشنایی با روانشناسی ورزشی  (راهنمای عملی)
نویسنده: دکتر آرنولد لییونس
مترجمان: دکتر محمد خبیری و محسن پورمنتی

درباره مؤلف:
دکتر آرنولد لييونس استاد روانشناسي دانشگاه تکزاس M&A است. او در اين دانشگاه روانشناسي ورزش و روانشناسي باليني تدريس مي‌کند و تحقيقات وي بيشتر در زمينة ورزش است. در زمينة روانشناسي ورزش کتاب معروفي نگاشته و همچنين تست‏هايي را براي سنجش رواني در روانشناسي ورزش طراحي کرده‌ است. ايشان بيش از صد مقاله در مجله‏هاي ورزشي به چاپ رسانده‏ و در صد کنفرانس ورزشي سخنراني‏هايي را ايراد کرده ‌است. همسر وي، خانم جودي، معلم و حامي حقوق حيوانات است. ثمرة اين ازدواج، شش فرزند 22 تا 48 ساله و 9 نوه است.

سخني از نويسنده
در زمينة روانشناسي ورزش، تحقيقات زيادي انجام گرفته که از آنها در اين تحقيق استفاده شده است. نام منابعي را که در مورد آنها مطمئن بودم ذکر کرده‌ام، در اينجا پوزش خود را از ناديده گرفتن تعدادي ديگر ابراز مي‏دارم.

 

 روانشناسان ورزش چه مي‏کنند؟
به‌‌طور خلاصه، روانشناس ورزش در سه فعاليت اصلي مشارکت دارد: آموزش، تحقيق و تمرين. دو فعاليت اول (آموزش و تحقيق)، در ارتباط با همديگر و در محيط دانشگاهي انجام مي‏گيرند. براي آگاهي از نحوة انجام اين سه فعاليت در محيط کار، به فعاليت‏هاي روزانه‌اي که يک کارورز دانشگاهي و کاربردي به‌طور معمول در اين زمينه انجام مي‏دهد، نگاهي مي‏اندازيم.       

 مطالعة موردي

يک روز در زندگي آکادميک يک روانشناس ورزش
گرچه فعاليت‏هاي روزانه به تناسب نوع آموزش و کارهاي تحقيقي در هر روز ممکن است متفاوت باشد، اما به‌طور معمول حدود يک ساعت صرف کلاس‏هاي تشويقي مي‏شود. در واقع بعد از تدريس در آن کلاس‏ها به مدت دو ساعت، روانشناس به دفتر بر مي‌گردد و با محققان در اين زمينه ملاقات مي‏کند. بعد از صرف ناهار، زمان کارهاي دفتري، برگزاري جلسات يا شايد آماده شدن براي ايراد سخنراني در کنفرانس -که به‌زودي قرار است برگزار شود- فرا مي‏رسد. بعد از آن به منزل مي‌رود و با خوردن وعدة غذايي سبک براي ايراد سخنراني براي گروه دانشجويان به دانشگاه بر مي‌گردد. ساعت 9 بعد‌از‌ظهر روز کاري به پايان مي‌رسد و ساعات باقي‌مانده را با خانوادة خود سپري مي‏کند.

يک روز در زندگي کاري يک روانشناس ورزش
محتاطانه‌تر آن است که بگوييم يک ميزان و اندازه براي همه مناسب نيست. بنابراين، مشکل مي‏توان ويژگي‏هاي مشترک يک روز کاري يک روانشناس ورزشي را شناسايي کرد. با اين حال ، يک روز کاري ممکن است با برگزاري جلسات تيمي يا انفرادي و تشويق عملکرد شروع شود و در ادامه ورزشکاران براي مشکلات شخصي، مشاوره يا اقدامات کلينيکي به وي مراجعه ‏کنند. اگر مراجعه‌کننده‌اي نبود، روانشناس به مستند کردن جلسات يا پروژه‏ها مي‌پردازد و يا شايد به محل برگزاري ورزش‏ها برود تا مراجعه‌کنندگانش را در عمل ببيند و احتمالا در آنجا با مربيان نيز ديدار و مشورت مي‏کند.
بيشتر دوره‏هاي (نه همة آنها) روانشناسي ورزش در دانشکدة حرکت‌شناسي يا علوم حرکتي برگزار مي‏شود. با وجود اين، تعدادي از پست‏هاي اصلي در کميتة المپيک آمريکا نيازمند دارا بودن مدرک دکتري در رشتة روانشناسي مشاوره يا باليني، همچنين داشتن مجوز فعاليت در ايالت يا استان خود است. متخصصان علاقه‌مند در کشورهايي چون استراليا، کانادا و بريتانيا که در آنها روانشناسي ورزش ريشه در حرکت‌شناسي و علوم حرکتي دارد، با اين موضوع درگير بوده‌اند. براي صدور مجوز، جامعة روانشناسي در اين سه کشور بخش‏هايي را ايجاد کرده است تا متخصصان بتوانند نظرهاي خود را ارائه دهند و از عضويت در اين انجمن‏ها لذت ببرند. در ديگر کشورها مانند آسيا و اروپا که روانشناسي ورزش رشد چنداني نداشته، پيشرفت‏هايي در اين زمينه‏ها در حال وقوع است.    

 

پرسش و پاسخ                                                                                                                                                
پرسش. مي‏خواهم يک روانشناس ورزش را پيدا کنم تا با فرزند 14 ساله‌ام که دوست دارد بازيکن حرفه‌اي فوتبال شود، کار کند. چگونه مي‌توانم چنين فردي را بيابم؟
پاسخ. به صفحات زرد (صفحات خدمات و مشاغل) در دفترچة تلفن مراجعه کنيد. يا با دانشکدة ورزش در يکي از دانشگاه‏هاي نزديک به محل خود تماس بگيريد تا ببينيد آيا چنين افرادي را در اختيار دارند. يا مي‏توانيد نام مربياني را جويا شويد که شخصا با روانشناسان ورزش قرارداد دارند. مي‏توانيد از مؤسسة روانشناسي ورزش کاربردي (AASP) نيز کمک بگيريد. وب سايت: gro.hcysptropsdeilppa//:ptth

  
چرا روانشناس ورزشي داريم؟
دلايل به‌وجود آمدن اين رشته را مي‏توان در پنج عامل اصلي جست‌وجو کرد:
هويت ملي، ملت‏ها به قهرمان‏هاي ورزشي و افتخارات ملي خود مي‏بالند و ارزش و اعتبار بسياري از فلسفه‏هاي سياسي با کسب قهرماني‏هاي ورزشي در ارتباط است؛
کسب درآمد، ورزش با خود پول مي‏آورد و فعاليت اقتصادي چند بيليون دلاري پرخطر به‌شمار مي‏آيد. امروزه مالکان ميليون‏ها و حتي بيليون‏ها دلار را صرف خريداري تيم‏هاي بزرگ مي‏کنند. به ورزشکاران پول‏هاي هنگفتي داده مي‏شود تا از نهايت مهارت‏هاي خود در زمين بيسبال، ژيمناستيک و فوتبال بهره بگيرند. گلف‌بازان براي انداختن يک توپ کوچولوي سفيد در داخل يک حفرة متحرک، ميليون‏ها دلار به جيب مي‏زنند؛
جذابيت در ورزش جوانان، ميليون‏ها جوان و کودک در سراسر جهان به ورزش روي مي‌آورند. اين امر پديده‌اي تازه در دنياي ورزش است و بحث و جدل‏هاي فراواني را به‌دنبال داشته است؛
تماشاچيان، طرفداران ورزش‏هاي پرهيجان، موجوداتي افسانه‌اي هستند و موضوع بسياري از تحقيقات اخير بوده‏اند تا مشخص شود که چه چيزي اين ورزش‏ها را براي آنها پرهيجان کرده است و چرا در ورزش‏هاي قهر‌ماني چنين رفتارهايي از خود بروز مي‏دهند؛
در نهايت آنچه نياز به روانشناسي ورزش را به‌وجود آورده است، تناسب حرکات است که باز هم در جهت شرکت در فعاليت‏هاي ورزشي و لذت بردن از اين‌گونه فعاليت‌هاست. بنابراين، مسائلي که بيان شد، مانند هويت ملي، شهرت، درآمد، لذت بردن از ورزش‏هاي جوانان، تماشاچيان و تناسب حرکات، انگيزه‏هايي هستند که اين رشتة جديد را به يکي از بازيگران اصلي در دنياي ورزش تبديل کرده‌اند.    

پرسش و پاسخ
پرسش
. مي‌خواهم در رشتة روانشناسي ورزش مدرک تخصصي پيشرفته بگيرم. چگونه مي‏توانم در اين زمينه اطلاعاتي کسب کنم؟
پاسخ. انتشارات Technology Information Fitness در مورگان تاون، وست ويرجينيا نهمين نسخة فرهنگ رشته‏هاي تحصيلي در روانشناسي ورزش را در سال 2008 منتشر کرد. جزئيات مربوط به رشته‏هاي تحصيلي در آمريکا، کانادا، استراليا و نيوزيلند در اين فرهنگ موجود است.

به ياد داشته باشيد!!!
اين نکته را بايد به ياد داشت که روانشناسي ورزش و تمرين رشتة به‌نسبت جديدي است که هر دو حوزة ورزش و تناسب جسم را شامل مي‏شود و از متخصصان در رشته‏هاي حرکت‌شناسي و روانشناسي بهره مي‏گيرد که به‌طور مسالمت‌آميزي در کنار هم قرار گرفته‏اند و با هم همکاري مي‏کنند.

 

عضویت در خبرنامه

شبکه های اجتماعی

آمار بازدیدکنندگان

امروز13
دیروز35
این هفته13
این ماه840
در مجموع66848

اطلاعات شما

  • IP: 54.92.164.184
  • مرورگر: unknown
  • نسخه: unknown
  • مشخصات سیستم unknown

افراد آنلاین

1
نفر

دوشنبه, 02 مهر 1397 13:02

درباره سایت

وب سایت خانه روانشناسی ورزشی ایران با هدف معرفی و ترویج رشته روانشناسی ورزشی، اهداف آن آغاز به فعالیت کرده است. مخاطب این سایت تخصصی: تمامی ورزشکاران، مربیان، داوران، مدیران ورزشی و همچنین دانشجویان و علاقمندان به روانشناسی ورزشی هستند.